Durumun Demokrasiyle Değil Başka Hedeflerle İlgisi Var

2 Mar

Durumun Demokrasiyle Değil Başka Hedeflerle İlgisi Var

Mart 02, 2013

TAHRAN – İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Suriye’deki krizin çözüm yolunun diyalog yoluyla sağlanması konusunda ülkesinin desteğini yinelerken ancak bazılarının ülkeye terörist, silah ve para göndermede ısrar ettiklerini ifade etti.

Yeni Delhi’deki İran Büyükelçiliği binasında gazetecilere yaptığı açıklamada Laricani; Suriye’deki durumun halk hareketlerine şahit olan diğer ülkelerin durumlarından farklı olduğunu, ancak siyasi reformların yapılması gerektiğini ve bu eğilimin İran tarafından desteklendiğini belirtti.

Laricani; Suriye’deki krizden iki yıl sonra teröristleri destekleyenlerin bu üslubun doğru olmadığını, diyaloga başvurmak ve yapılacak seçimlerden çıkacak sonuç ne olursa olsun kabul etmek gerektiğini fark ettiklerini kaydederken İran’ın tutumunun bu olduğunu ifade etti.

Laricani; demokrasinin monarşi ile yönetilen ülkeler tarafından tank, zırh ve silahlar aracılığıyla sağlanamayacağını, o yüzden durumun demokrasiyle değil, başka hedeflerle ilgisi bulunduğunu vurguladı.

Bazı devletlerin petrol kaynakları ve boru hatlarının geçeceği yerleri hegemonyası altına almaya çalıştıklarını belirten Laricani; bazı devletlerin de kalkınmakta olan devletleri muhtelif yöntemlerle kontrolü altına lamaya çalıştıklarını ekledi.

Laricani İran’a yönelik savaş ihtimaline ilişkin bir soruya cevabında; savaş çanlarının her zaman ciddiye alınmaması gerektiğine işaret ederken, bazı devletlerin savaş çanları çaldıkları bir zamanda İran’a gizliden başka mesajlar gönderdiklerini söyledi.

( Fonte: http://www.sana-syria.com )

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: