Yeni Bir Çözüm İnisiyatifi Bulma Yönünde Temaslarını Sürdürecek

2 Mar

Yeni Bir Çözüm İnisiyatifi Bulma Yönünde Temaslarını Sürdürecek

Mart 02, 2013

MOSKOVA – Rusya Başkanı Vladimir Putin ABD Başkanı Barack Obama ile dün yaptığı telefon görüşmesinde Suriye krizi dâhil bir çok davayı görüştü.

Rusya Bugün web sitesi Kremlin Basın Ofisinin yayınladığı bildiriye dayanarak, görüşmenin yapıcı olduğunu bildirerek ABD tarafının girişimiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde dünya istikrarının güvence altına alınması amacıyla Rusya ve ABD’nin işbirliğinin öneminin vurgulandığına işaret etti.

Bildiride, iki başkanın Suriye krizi, Ortadoğu’da çözüm, İran ve Demokratik Kore konusundaki sıcak davalarda yakın işbirliği içinde olma üzerinde anlaştığına dikkat çekildi.

Suriye krizine değinen Rusya Başkanı Putin, çatışmaların en kısa zamanda durdurulması gerektiğini vurguladı.

Putin ve Obama, iki ülkenin Dışişleri Bakanları Sergey lavrov ve John Kerry’i Suriye’deki krizi siyasi yollarla çözmeyi hedefleyen yeni bir inisiyatif belirlemek amacıyla yoğun temasları sürdürmekle görevlendirdi.

Bildiride, iki tarafın karşılıklı işbirliğini her alanda geliştirme yönünde yoğun çaba harcamaya hazır olduklarını dile getirdiği ifade edildi.

Bu arada Başkan Putin, Obama’ya Rusya’ya resmi bir ziyaret düzenleme davetinde bulunurken iki başkan Kuzey İrlanda’da düzenlenecek G-8 ülkeleri zirvesi kapsamında ikili bir görüşme yapma üzerinde anlaştı.

( Fonte: http://www.sana-syria.com )

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: